Jak se hrají kuličky

Pravidla kuliček

Pravidla kuliček jsou propracována do poměrně velkých detailů. Abyste si byli schopni zahrát, pravděpodobně v prvních chvílích budete potřebovat jen ta nejdůležitější. Proto vám na tomto místě přinášíme jejich stručný výtah. Pokud chcete zacházet do podrobností, podívejte se na oficiální pravidla.

Jak se hrají kuličky

1. Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny. Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.

2. Nejdřív každý hodí jednu kuličku od čáry hodu k důlku (rozhoz k důlku). Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře.

3. První hází všechny své kuličky (po jedné) z čáry hodu k důlku a snaží se jej zasáhnout. Pak udělá to samé jeho soupeř.

4. V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.

5. Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.

6. Kdo má první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Zápas se většinou hraje na 2 - 3 vítězné hry.

7. Čára hodu je vzálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 10 cm.